C Vitaminin Sağlımız İçin Önemli

C vitamini anti-oksidan özelliği taşıyan ve gün içinde vücudumuza giren serbest radikallerle savaşan bir vitamindir. Serbest radikaller vücuda zarar veren, kanser ve kalp hastalıkları gibi sonuçlar doğurduğu düşünülen  moleküllerdir. Bu bakımdan C vitaminin bizim için hayati bir önemi olduğunu söylememiz gerekmektedir. C vitaminin vücutta bir çok önemli görevi olduğu gibi, çeşitli hastalıkların tedavisini hızlandırmak ve daha iyi sonuçlar alabilmek için kullanılmaktadır.C Vitaminin Sağlımız İçin Önemli

C Vitaminin Görevleri Nelerdir?

C Vitamini vücutta bir çok önemli göreve katılmaktadır, bunlardan bazıları şunlardır:

  • Büyüme, doku onarımı ve yara iyileşmesi
  • Kolajen oluşumunda
  • Böbreküstü bezlerde hormonların oluşması
  • Antikor yapımı ve beyaz kan hücrelerinin stimülasyonu
  • Demir emilimi ile onun kemik iliği, dalak ve karaciğerde gerekli birikimi

C Vitamini Eksikliği: C vitamini eksikliği durumunda iskorbüt adı verilen bir hastalık  ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık günümüzde nadir görülen bir hastalıktır.  Çünkü o denli bir C vitamini eksikliği yaşanmamaktadır ve yaşandığı durumlarda da C vitamini desteği ile bu sorun çözülebilmektedir.  Şiddetli olmayan ancak sürekli devam eden C vitamini eksikliğinde ise vücudun kansere ve kalp hastalıklarına karşı savunmasız kalması durumu oluşabilmektedir.

Hangi Besinlerde Bulunur:

Siyah kuş üzümü, yeşil biber, Brüksel lahana, Mango, Karnabahar, Lahana, Portakal, Mandalina, tatlı patates, üzüm suyu, pırasa ve muz  C vitamini bakımından zengin besinlerdir.

C Vitamini Desteği

C vitaminin destek olarak verildiği çeşitli hastalık durumları vardır. Bu hastalıkları şu şekilde sıralandırabilir.

Enfeksiyon:  Enfeksiyon seyri sırasında C vitamini düzeylerinde ciddi şekilde düşmeler olduğu görülmektedir.  Bu durumda C vitamini desteğine gidilir ve yüksek dozda C vitamini desteği sayesinde enfeksiyonlara karşı koruma sağlanmaktadır.

Cerrahi Müdahaleler: Önemli ameliyatlardan sonra C vitamini desteği ile yaraların çabuk ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesi sağlanır.  Kırılan kemiklerin kaynaması içinde C vitamini desteği hayatidir.

Diş Ameliyatları: Diş çekiminden önce ve sonra alınan C vitamini desteği diş etlerinin daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Anemi: C vitamini demirin depolanmasında ve kullanılmasında çok önemli bir yeri vardır bu nedenle anemi hastalığının tedavisinde olmazsa olmazıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir